Veronika Holcová
Nika a říše
6.10.-21.12.2023
Kurátor: Jiří Ptáček
Obrazotvornost Veroniky Holcové je často vnímána prizmatem surrealismu a jeho odkazu v umění posledních desetiletí. Imaginativní povaha jejích maleb a kreseb k tomu bezesporu vybízí, stejně tak jako jisté podobnosti s díly věhlasných domácích i zahraničních surrealistů, jakými byli Max Ernst nebo Josef Istler. Ponor do fantaskních světů, jímž Holcová vyniká, je však možné nahlížet i optikou „pohádky“. Výstavou „Nika a říše“ stavíme jakýsi fikční prostor, do kterého s autorkou vstupují i diváci.

 Veronika Holcová (nar. 1973) vstoupila na českou uměleckou scénu již na sklonku milénia. Ve stejné době uzavírala svá studia na AVU v Praze, kde postupně prošla ateliéry Jitky Svobodové, Bedřicha Dlouhého, Vladimíra Skrepla a Vladimíra Kokolii. Z výstav, které od té doby uspořádala, jmenujme alespoň několik: „Sladký život“ v pražské Galerii Behémót (2001), „Ruční práce“ v Moravské galerii v Brně (2001), „Území“ v pražské Galerii Jiří Švestka a mnichovské Galerii Albrecht (2005-2006), „Divočinu“ v pražské Ville Pellé (2017), výstavy „Sova, duše a srdce“ a „Fantasmagoria“ v Christofer Cutts Gallery v Torontě (2016 a 2018) nebo loňskou samostatnou výstavu ve Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích. Teprve několik týdnů před výstavou v Pekelných sáních ukončila svou výstavu PERLYVPERLE v kulturním centru Nová Perla v severočeském Kyjově. Paralelně k „Nice a říše“ probíhá další její samostatná výstava v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem.
Zdůrazňovat u Holcové „pohádkovou“ dimenzi umožňuje zbavit její uměleckou práci přemrštěného respektu, který může vyvolávat představa vyvstávání jejích vizí z hlubin lidského podvědomí a namísto toho nabídnout optiku každému blízké zkušenosti s nadracionálním myšlením a představivostí. Namísto fantaskna nabízí fantastiku a příběhovost, s níž ve svých obrazech operuje. Do nového světla se dostávají magická zjevení, jež se na jejích malbách vyskytují, zahuštěné ornamentální prostory, ale i dekorativnost jejího výtvarného prostoru sama o sobě. Jako by to byl svět, který sleduje a zároveň vymýšlí imaginární Nika, obdoba velkých hrdinek pohádkových vyprávění od Karkulky přes Alenku až po Šeherezádu. Pochopitelně ani tato změna perspektivy nezbavuje Holcové díla tajuplnosti a nadále v nich ponechává prostor pro celé spektrum emocionálních prožitků. Jejich napojení na naši osobní zkušenost ale probíhá po jiných drahách: skrze projekce a snění, které si pamatujeme z dětství, i skrze potřebu dospělých zažívat svět jako magické místo.  Malbou, kresbou a příležitostným ilustrováním knih se ovšem výčet Holcové aktivit nevyčerpává. Během čtyřletého pobytu v kanadské Ottawě v minulém desetiletí zřídila na zdejší české ambasádě výstavní prostor a v roli kurátorky zde pořádala výstavy českých a kanadských umělkyň a umělců.


Virtuální procházka III. výstavní trojblok

Foto:
Zázraky nad mraky
Polina Davydenko

Nika a říše
Nika a říše
Nika a říše
Nika a říše
Nika a říše
Nika a říše

Tisk

P.S.:
Chcete vědět co je u nás nového? Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Otevírací doba: Čtvrtek: 17:30 - 20:00, Sobota: 13.00 - 18.00, Neděle: 13.00 - 17.00

FB   IG