Coby autor si nevystačí pouze s vnitřním puzením tvořit, ale staví na hluboké znalosti dějin umění. Ty však nevnímá jen jako souhrn uzavřených historických kapitol, ale naopak si hledá osobní přístup k jednotlivým předchůdcům a čerpá z možností, jež mu tato široká paleta nabízí.
V současné době navštěvuje Fakultu výtvarných umění VUT v Brně. Za svou bakalářskou práci nazvanou Kousek nebe získal v minulém roce Cenu děkana (projekt realizovaný za finanční spoluúčasti FaVU VUT). Má za sebou několik studentských výstav a v Galerii Pekelné sáně se poprvé představuje široké veřejnosti.
Tvorba Jana Schulze se vyznačuje suverenitou, řemeslnou zručností a důrazem na specifickou estetiku. Zajímavé je, že autor pracuje v časově ohraničených etapách v lehko rozlišitelných stylech, a přes svůj mladý věk jich stihl projít již několik. Výstava Musím popadnout dech nabízí ukázku jeho posledního období. Pro ně jsou charakteristické obrazy ultramarínově modrých krajin doplněné o zdobné dřevořezby.
Ty jsou vyvedeny z lipového dřeva a jsou založeny na myšlence dekonstrukce rámu. Schulz vychází z úvah českého filosofa Miroslava Petříčka o významu rámu pro vnímání reality a posouvá je svým vlastním způsobem dále. Tím, že skutečnost zasadíme do rámce – zarámujeme, můžeme ji snadněji popsat a pochopit. Zároveň však tato skutečnost přestává být skutečností a stává se pouhým modelem reality. Schulz rámy záměrně tříští a často se i jejich fragmenty samy o sobě stávají svébytnými díly.
Na plátnech zachycuje pustou zvrásněnou krajinu, která postupně přechází v oblohu s bohatou krajinou mraků. Tu a tam můžeme narazit na dominantní monochromatickou červenou figuru. Hlavní význam zde však hraje horizont, ke kterému je těžké (a mnohdy až nemožné) se přiblížit. S každým dalším krokem se objevuje horizont nový (s novými vrcholky, horami, obtížemi), a znavený poutník si může v jeden moment položit otázku, zda vůbec má ještě sílu a smysl pokračovat v cestě. Možná nemá, a možná jenom stačí chvíli spočinout a popadnout dech.
Autor textu: Martina Šišková
Virtuální prohlídka VI. výstavního čtyřbloku