Jan Schulz (*1999) je nadějný brněnský malíř, který v současné době navštěvuje Fakultu výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. V roce 2023 mu byla udělena Cena děkana za bakalářskou práci s názvem „Kousek nebe“. Tento projekt byl realizován za finanční spoluúčasti FaVU VUT.
Dílo Jana Schulze se vyznačuje suverenitou, řemeslnou zručností a důrazem na estetiku. Je založeno na silné hloubavosti autora a můžeme je rozdělit do několika lehko odlišitelných etap. I přes svůj raný věk jich malíř stihl projít již několik.
Poprvé se veřejnosti představil v roce 2018, ještě coby student Střední školy umění a designu v Brně. Na výstavě v pražské studentské galerii Světova 1 předvedl svoje velkoformátová figurální plátna s tematikou sexuálního zneužívání. Obrazy se, ve shodě s těžkým námětem, vyznačují surovostí a expresivitou. Malíř zde používá ostré kresebné linie a agresivní barevnost. Výstava, která pro malíře znamenala uzavření jedné životní etapy, představovala také zlom a přechod k novému výtvarnému vyjádření. Ve druhém tvůrčím období temnotu vystřídaly světlé barvy a náboženské motivy s figurami odpovídajícími antickému kánonu. Pocit čehosi znepokojivého v pozadí však nadále zůstává.
V roce 2022 v rámci své klauzurní práce vytvořil již v dalším stylu cyklus s názvem „At the End of the Road“. Olejomalby pustých krajin s pohledem na nikde nekončící horizont doplnil o vyřezávané dřevěné brože. V následné fázi tvorby zasadil do svých krajin monochromatické figury a z broží se stávají jakési fragmenty bohatě ornamentálních rámů. Nejde však jen o estetický prvek – autor staví na úvahách českého filosofa Miroslava Petříčka o významu rámu/rámce/horizontu pro vnímání reality. Technicky se Jan Schulz zase nechává inspirovat malbami a řezbami středověkých oltářů.